top of page

Apie druską ir mus

Pagaminta saulės, jūros ir vėjo

Solana Nin druska – tai Kroatijoje, Nin mieste įsikūrusi tradicinė druskos gamykla, kurioje druska jau daugiau nei 1500 metų išgaunama pasitelkiant tik saulę, jūrą ir vėją. Čia druska renkama rankomis, išsaugant visus natūralius mineralus. Tai ne tik gurmaniškas, bet ir sveikatai naudingas produktas, gaminamas darniai su gamta. Geriau mažiau, bet iš ypatingos gamtos.

nin-druskadruska.jpg

Solana Nin druskos laukų istorija

Šimtmečius Nin druska teikė gyvybę. Ji maitino daugelį kartų. Ji suteikė namus daugybei augalų ir gyvūnų. Meilė druskai buvo perduodama iš kartos į kartą. Net Romos imperatoriai per savo puotas mėgavosi gausiais šios druskos skoniais. Prie druskų laukų vis dar stovintys romėniški vartai liudija mūsų druskos laukų senovę. Senovėje druska buvo mainoma į auksą – svaras už svarą, o romėnų kariai buvo atlyginami mūsų druska. Romėniškas terminas tokiam atlygiui yra "salarium". Manoma, kad iš jo kilo šiuolaikinis žodis „atlyginimas“ (salary).

1423 m. venecijiečiai nupirko druskos kasyklas palei Adrijos jūrą, tarp jų ir Nino druskos laukus, siekdami įgyti dominavimą druskos gamyboje. Penkis šimtmečius Nin apylinkėse druska nebuvo gaminama, tačiau gyvybė neišnyko. Druskos laukų teritorija liko gyvas biodinaminis ekosistemos vienetas. Nino druskos laukai buvo atidaryti iš naujo 1954 metais ir iki šiol veikia tradiciniu būdu - taip, kaip buvo daroma senais laikais. Jie užima 55 akrų plotą seklioje Nino įlankos lagūnoje. Apylinkėse nėra sunkiosios pramonės ar intensyvios žemdirbystės, o Nino druskos laukai įsikūrę tarp penkių Kroatijos nacionalinių parkų (Plitvicos, Paklenicos, Kornatų, Šiaurinio Velebito ir Krkos), kas dar labiau liudija apie švarą ir nepažeistą natūralios aplinkos vientisumą.

Apie Nin miestelį

Nin yra mažas miestelis Zadaro apskrityje, įsikūręs unikalioje lagūnoje prie Kroatijos Adrijos jūros pakrantės. Tai smėlio paplūdimių oazė seklioje Nin įlankoje, apsaugotoje nuo atviros jūros. Šis kraštovaizdis itin retas ir išskirtinis uolėtame rytinės Adrijos pakrantės kontekste, o viena gražiausių Kroatijos pakrantės vietų yra Karalienės paplūdimys, kuris būtent čia ir yra. Nin druskos laukai driekiasi rytinėje miesto dalyje, o vakaruose yra didžiausias gydomojo purvo telkinys Kroatijoje, naudojamas gydymui ir reabilitacijai jau daugiau nei 60 metų. Nino mieste plazdanti „Mėlynoji vėliava“ yra labai švarios jūros simbolis ir patvirtinimas.

Nin įlanka įtraukta į Kroatijos ekologinį tinklą. Visa Nin lagūnos teritorija – tai unikalus kraštovaizdis su retomis augalų ir gyvūnų rūšimis, saugomas pagal NATURA 2000 ekologinį tinklą. Čia aptinkamos specifinės dumblo ir smėlio buveinės su būdingomis augalų rūšimis bei gausia paukščių įvairove. Tai išskirtinės vertės erdvė, kuriai būtinas darnus ir atsakingas valdymas.

Apie druską

Druska yra unikali savo amžinumu. Ji egzistuoja nuo tada, kai atsirado vanduo ir akmuo ir egzistuos dar ilgai po mūsų. Istoriškai druska lydi žmonijos raidą nuo neatmenamų laikų. Atradimas, kad druska gali būti naudojama maistui konservuoti, reikšmingai paveikė žmonijos pažangą ir daugelio šalių ekonomikos vystymąsi.

Rankomis renkamos Nin jūros druskos ypatumai

Natūralios druskos skirstomos į akmens ir jūros druskas. Akmens druska išgaunama iš druskos kasyklų, o jūros druska – iš jūros. Dauguma druskos gamyklų druską išgauna pramoniniu būdu, ją perdirbdamos ir apdorodamos gamybos įrenginiuose. Nin druskos laukai to nedaro. Čia druska renkama atvirose druskų laukuose pavasarį užpildant baseinus jūros vandeniu. Natūralaus garavimo metu susidaro sūrymas, iš kurio kristalizuojasi druska. Esant palankioms oro sąlygoms, kristalizacija ir derliaus nuėmimas prasideda vasaros pradžioje ir tęsiasi iki rudens pradžios. Nin jūros druska yra autentiška, neapdorota ir dėl to turtinga natūraliais mineralais.

Rankomis renkama ir neapdorota jūros druska yra sveikiausia kaip mitybos dalis, nes joje yra jūros dumblių jodo, kuris svarbus tinkamam skydliaukės veikimui, bromo, kuris reikalingas nervų sistemai ir kalio, kuris padeda susikaupti ir skatina protinę veiklą. Jūros druska padeda mažinti stresą ir celiulitą, todėl yra tikras eliksyras sveikai ir gražiai odai. Druska stipriai veikia odos ir poodinio audinio ląstelių tarpusavio mainus, skatindama medžiagų apykaitą ir kenksmingų medžiagų pasišalinimą.

Kaip iš tikrųjų gaminama Nin druska?

Nin druskos laukuose druska gaminama natūraliu ir ekologišku būdu penkiose baseinų grupėse po atviru dangumi. Pirmose keturiose grupėse vanduo iš Adrijos jūros natūraliai garuoja veikiamas saulės ir vėjo šiltuoju ir sausuoju metų laiku, o penktojoje grupėje, vadinamoje kristalizacijos baseinais, iš koncentruoto sūrymo kristalizuojasi jūros druska.

Pirmoji kristalizuojasi sūrymo paviršiuje susidariusi „druskos gėlė“ (druskos dribsniai), kuri idealiomis oro sąlygomis (saulėtą, be vėjo rytmetį) renkama kasdien naudojant mikro sietelį. Po maždaug 10 dienų sūrymo garavimo baseino dugne lieka natūrali kristalinė druska (15–20 mm). Prieš „derliaus nuėmimą“, t. y. druskos surinkimą, perteklius sūrymo yra nusausinamas, kad druska būtų filtruota. Nusausinta druska tuomet rankomis surenkama į krūvas ir pervežama į sandėlius.

Per pastaruosius 10 metų vidutinė metinė jūros druskos gamyba Nin druskos laukuose siekė 3200 tonų. Druskos gamybai itin palankios aukštos temperatūros ir vėjai, ypač „sausasis“ pietryčių vėjas, mistralis ir lengvasis bora vėjas. „Derliaus nuėmimo“ sezonas vidutiniškai trunka 63 dienas vėlyvą pavasarį, vasarą ir ankstyvą rudenį.

Sertifikatai

haccp-druskadruska.jpg
zelena-druskadruska.png
hr-eko-08-druskadruska.png
bottom of page